Očkování proti covidu-19 dle vědecké studie mělo jen krátkodobé a mírné vedlejší účinky
Téma očkování proti covidu-19 a jeho vedlejších účinků je stále živé, ačkoliv to již vypadá, že je pandemie na ústupu. Během ní byly naplánovány postupné distribuce vakcín tak, aby prvotně byly chráněné osoby s nejvyšším rizikem komplikací. Vakcíny typu RNA od firem Pfizer-BionNTech a Moderna chránily očkovaného až z 95 %. Do března 2022 bylo na celém světě podáno celkem 10,9 miliard vakcín proti covidu-19.
Proč se nechat očkovat proti covidu-19
Covid-19 určitě není jen taková rýmička, kterou za jeden den vyležíte a jste v pohodě. V některých případech tomu možná tak bylo, ale covid-19 s sebou přináší riziko vzniku pozdějších zdravotních komplikací. Nezřídka byli někteří postiženi tzv. dlouhým covidem. Z tohoto hlediska se očkování jeví jako nejlepší způsob ochrany proti této nemoci, která lidstvo trápí už druhým rokem.
Vědecké zkoumání vedlejších účinků vakcín
Spousta odmítačů očkování uváděla jako hlavní důvod, proč do toho nejít, vedlejší účinky. Ponechme stranou neopodstatněné obavy z čipů, které měly být údajně očkováním do těla vpraveny. Dezinformační weby mnohé občany přesvědčily o škodlivosti vakcín. Existují ale skutečné vědecké studie, které podrobily jednotlivé vakcíny rozborům. Platí to i pro vakcíny od firem Pfizer-BioNTech a Moderna. Výsledky studií nežádoucích účinků byly publikovány on-line na The Lancet Infectious Diseases v březnu 2022.
Co o očkování říkají studie
Americká studie vakcín proti covidu-19 typu mRNA (Pfizer-BioNTech a Moderna) se zaměřila na sledování vedlejších účinků. Ukázalo se, že obě vakcíny vykazují přijatelné bezpečnostní profily. Nejčastěji se lidé potýkali se bolestí v místě vpichu, únavou a bolestí hlavy. Vzácné bylo onemocnění myokarditidou, tedy zánětem srdečního svalu. Uvedené problémy byly horší po druhé dávce a více u očkovaných mladších 65 let než u starších a častěji u žen než u mužů. Zjištěné údaje ukazují, že většina hlášených nežádoucích účinků byla mírná a krátkodobá.