Domácnost: ruční šlehače pomohou s přípravou těst i krémů
Kdo rád a s chutí kuchtí v kuchyni nejrůznější pokrmy, tak si bez kuchyňských pomocníků svoji práci neumí ani představit. Spousta jich některé činnosti zjednodušují. Jedním z nich je i ruční šlehač, který usnadní přípravu těst, šlehačky, krémů do dortů a řezů nebo sněhu z vaječných bílků. Současný trh je poměrně dobře zásobený a je z čeho vybírat. Nezkušený zákazník však může mít problém vybrat ten správný domácí spotřebič. Bude lepší ruční šlehač, nebo zvolit raději stolní?
Podle jakých kritérií vybírat ruční šlehač?
Asi jako první byste si měli odpovědět na to, jestli máte v kuchyni dostatek místa a co konkrétně budete šlehačem zpracovávat. Budou to spíše těsta, třeba na chléb a pizzu, nebo častěji připravujete šlehačku a sníh z bílků? Podle odpovědi pak můžete vybírat mezi ručními šlehači ten nejvhodnější. Obecně však platí, že stolní šlehač zabírá více místa a je vhodný na přípravu i tužších těst, zatímco ruční šlehač je skladnější s tím, že se více hodí na šlehání tekutých jídel, jako je šlehačka nebo bílky.
Chcete ruční šlehač i s příslušenstvím?
Většina nejlevnějších a nejjednodušších ručních šlehačů vám nabídne pouze 2 šlehací metly a 2 hnětací metly. Je to ten základ, bez kterého se neobejdete. Dražší varianty bývají ještě vybavené i praktickým nástavcem, kterým je tyčový mixér. Pro občasnou přípravu různých mixovaných jídel je dostačující. Využijete ho i pro mixování tzv. smoothie, sekání zeleniny nebo ovoce. Nejedná se však o plnohodnotný tyčový mixér pro pravidelné a časté používání.
Čím více rychlostí, tím lépe
Při výběru ručního šlehače se určitě podívejte i na počet rychlostí, kterými disponuje. Sami pak v praxi poznáte, že na míchání těst je vhodnější menší rychlost, zatímco při šlehání krémů nebo sněhu využijete spíše rychlost vyšší. Některé modely ručních šlehačů mají dokonce až patnáct rychlostí a je pouze na vašem zvážení, jestli všechny budete používat. Běžně se počet rychlostí pohybuje mezi 3 až 5, což je optimální počet.
Příkon a počet otáček
Určitě nepodceňujte při výběru ručního šlehače jeho příkon. Ten ukazuje spotřebu elektrické energie, má vliv na výkon přístroje i na stav vaší peněženky. Jeho hodnota by neměla být menší než 100 W. Na přípravu těst i krémů bude dostačující příkon mezi 250 až 500 W.
Co se počtu otáček týká, optimální je hodnota 1 000 otáček za minutu, při kterých ruční šlehač zvládne ušlehat krém stejně jako vypracovat těsto.
Hmotnost a stabilita ručního šlehače
S ručním šlehačem se, jak sám jeho název napovídá, pracuje v ruce. Proto hodně záleží na jeho hmotnosti. Při práci s těžkým šlehačem vás za chvíli budou bolet ruce. Disponuje-li ruční šlehač zároveň i stojanem s otočnou mísou, pak jeho těžší hmotnost tak nevadí. V jeho případě je důležitá hlavně dobrá stabilita na kuchyňské lince. Lehčí jsou ruční šlehače z plastu, nerezové patří k těm těžším.
Aby se ruční šlehač dobře čistil
Způsob čištění ručního šlehače patří mezi parametry, kterých byste si také měli všímat. Některé modely mají na sobě praktické tlačítko, po jehož stisknutí se metly samy uvolní. Je to celkem příjemná vychytávka, kterou jistě oceníte. Další důležitým bodem je, zda-li se budou moct metly umývat v myčce, pokud ji ve své kuchyni máte.
Vysoká hlučnost je nepříjemná
Na první pohled se to možná nezdá, ale i na hlučnosti ručního šlehače záleží. Šlehání je prací obvykle na několik minut a po celou dobu poslouchat příliš hlučný přístroj může být otravné. Existují modely šlehačů, které mají poměrně nízkou hlučnost pod 66 dB, u jiných dosahuje až 85 dB. Pokud bydlíte v rodinném domě, tento parametr tolik neřešíte. Při bydlení v bytě je to však celkem podstatné s ohledem na sousední byty.
Za lidovou cenu, nebo něco dražšího?
V naší nabídce najdete ruční šlehače v různém cenovém rozpětí. Bude tedy záležet hlavně na vás, kolik financí budete chtít za něho utratit. Službu, kterou od něho očekáváte zvládne i levnější plastový model s méně funkcemi. Pro dražší variantu se možná rozhodnete v případě, že ruční šlehač budete používat poměrně často anebo využijete i jeho příslušenství – například tyčový mixér.