Naučná stezka Jana Karafiáta na Valašsku
Máte rádi naučné stezky, protože se něco zajímavého dozvíte? Pak se vydejte na Moravu na Valašsko, kde vede stezka věnovaná Janu Karafiátovi. Jaký měl tento evangelický farář a spisovatel vztah k Valašsku?
Autor Broučků žil na Valašsku dvacet let
Jméno Jan Karafiát si možná někteří spojí s pohádkovou knihou Broučci. Málokdo ale ví, že tento evangelický farář působil dvacet let ve Velké Lhotě na Vsetínsku ve zdejším tolerančním kostele. Ten patří k unikátním kulturním památkám. Založený byl už v roce 1783 a do dnešní doby nebyl nikdy přestavěn. Zachoval se tedy původní podobu klasické toleranční modlitebny, jež začaly v Čechách a na Moravě vznikat po vydání Tolerančního patentu rakouským císařem Josefem II.
Naučná stezka z Valašského Meziříčí k přehradě Bystřička
Připomenutím na valašské působení Jana Karafiáta je naučná stezka, která vede z Valašského Meziříčí až k přehradě Bystřička. Je dlouhá 14 kilometrů a mohou se na ni vydat pěší turisté i cyklisté. Trasa začíná na nádraží Českých drah ve Valašském Meziříčí, po několika kilometrech stoupá k obci Velká Lhota a pak klesá k přehradní nádrži v obci Bystřička. Má celkem 16 zastavení, které seznamují s přírodou a historií okolí Valašského Meziříčí. Aby byla cesta zajímavější, u každého zastavení čekají záludné dotazy postaviček z pohádkové knihy Broučci.
Zdroj: www.info-vm.cz
image sources
- Toleranční kostel ve Velké Lhotě: Foto: By Palickap - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=42943933