Richard Harris: Konkláve
Tajuplný svět Vatikánu odhaluje detektivní román Konkláve, vydaný v roce 2017, jehož autorem je britský spisovatel Richard Harris (1957). Atraktivní prostředí bude rozhodně důvodem, proč po knize sáhne nejeden čtenář detektivek. Kdo by se nechtěl někdy podívat, jak to vypadá na tajném shromáždění kardinálů?
Kdo je Richard Harris
Richard Dennis Harris je i českým čtenářům známý svými úspěšnými historickými fikcemi – Pompeje, Duch, Index hrůzy, Římská trilogie a další. Touha psát v něm dřímala již v mládí. Na škole krále Eduarda VII. v Melton Mowbray začal psát divadelní hry a vydávat školní časopis. Pokračoval pak studiem anglické literatury na univerzitě v Cambridge. Pracoval v BBC v oddělení aktuálního zpravodajství. Svými sloupky přispíval do The Sunday Times a The Daily Telegraph.
Na spisovatelskou dráhu se Harris pustil v roce 1982, kdy mu vyšla první kniha z oblasti literatury faktu A Higher Form of Killing o chemické a biologické formě války. Brzy následovaly další knihy. Podle jeho bestselleru Duch byl natočený thriller Muž ve stínu (2010), jenž na 23. ročníku Evropských filmových cen vyhrál v kategorii nejlepší film roku, nejlepší režisér, nejlepší skladatel a nejlepší scénárista. Získal i dva Césary.
Volba papeže podle starobylého rituálu
Kniha Konkláve, jak sám její název napovídá, přenese čtenáře do Vatikánu, ve kterém se děj odehrává. Jejím námětem je volba nového papeže po smrti toho zatím posledního. Sám akt, kdy volební právo mají pouze kardinálové, pochází z 11. století. Papež Řehoř X. prosadil v roce 1274 volbu papeže v uzavřeném prostoru s minimem pohodlí pro voliče. Důvod byl prostý, aby volba netrvala příliš dlouho.
Od roku 1621 je volba papeže tajná, a to dle buly Řehoře XV., jejíž některá její pravidla platí dodnes. Aktuální pravidla konkláve upravil v roce 1996 Jan Pavel II apoštolskou konstitucí. S jejím obsahem se podrobně seznamuje čtenář, jenž se pustí do čtení románu Konkláve.
Politický boj o moc
Nejedná se o suchopárný popis jednotlivých úkonů, které na kardinály během tajné volby papeže čekají. Rozběhne se přímo politický boj, v němž nechybí ctižádostivost, taktizování a touha po moci ústředních postav.
Možná někdo na kardinály pohlíží jako na muže, kteří s pokorou ctí boží vůli, ve skutečnosti jsou to však lidé, jimž nechybí obyčejné lidské vlastnosti. Každý z nich má svá přání, ale i neřesti a hříchy a z nich pramenící nepřátele. A tak není divu, když se v příběhu intrikuje proti sobě navzájem.
Román Konkláve rozhodně překvapí popisem tajuplného rituálu volby papeže v zamčené Sixtinské kapli. Autor udržuje čtenáře v příjemném napětí, a to prostřednictvím myšlenkových pochodů a činů kardinála Lomeli. Kdo vyhraje? Bude to Tedesco, O´Malley nebo Benítez? Nebo dokonce sám Lomeli?
Nouze není o nečekané okamžiky, jež děj posouvají kupředu. A závěr je přímo šokující, možná až překombinovaný, takže si čtenář řekne, že toto by v soudobé církvi asi sotva prošlo. I když, kdo ví.
Román Konkláve byl vydaný nakladatelstvím Knižní klub v roce 2017 (ISBN: 978-80-242-5981-9), a to v překladu Dany Krejčové. Obálku navrhla Soňa Šedivá.