Zlínmag.cz

Zlínmag.cz

pestré informace pro vás

Rodina

Nevyléčitelná Alzheimerova choroba: Kvůli stárnutí populace roste počet nemocných

19. prosince 1915 zemřel na selhání ledvin německý psychiatr a neuropatolog, který jako první popsal projevy onemocnění dementia praecox, více známé pod názvem Alzheimerova choroba. I kvůli vyššímu věku, jehož se v současnosti lidé dožívají, vzrůstá počet pacientů, kteří jí onemocní. Dá se této zatím nevyléčitelné chorobě předcházet?

Strašák ve stáří

Věk dožití se sice zvyšuje, ale s ním jde ruku v ruce i možnost, že člověk onemocní Alzheimerovou chorobou. Jedná se strašák staršího věku, protože nikdo se nechce dožít toho, že se o sebe nebude moci postarat sám. Bohužel Alzheimerova choroba s sebou přináší v pozdním stádiu duševní i tělesné chátrání a úplnou ztrátu soběstačnosti. Příčiny této nemoci jsou přitom poměrně komplikované i variabilní – velmi často však má významný podíl na jejím vzniku genetika.

Včasná diagnóza je důležitá

Bohužel, Alzheimerova choroba zpravidla nebývá diagnostikovaná v samém počátku. Její rané stádium se projevuje především poruchou paměti, psychickými změnami – vztahovačností, podezíravostí, sobeckostí či egocentričností, člověk bývá bezradný, ztrácí iniciativu i zájem o své koníčky. To ovšem mohou být také běžné projevy stáří. Při diagnostice Alzheimerovy choroby se hodnotí zejména přítomnost demence a její příčiny. Využívá se biochemické vyšetření mozkomíšního moku a mozkové zobrazovací metody – například magnetická rezonance. V současné době ale neexistuje účinný lék, který by dokázal tuto nemoc zastavit, nebo dokonce zcela vyléčit. Proto je tak důležité se věnovat její prevenci.

Jak být fit i ve stáří?

Pro předcházení Alzheimerově chorobě je podstatné si i ve vyšším věku zachovávat fyzickou a duševní aktivitu. Pravidelná fyzická činnost – cvičení, práce na zahrádce, delší procházky, nordic walking – pomáhají udržovat tělo v kondici. Stejné je to u mentálního cvičení – čtení knih, luštění křížovek a rébusů zaměstnávají mozek a podporují jeho dobrou funkci. Důležité jsou také mezilidské kontakty, jež udržují duševní svěžest. Společenské povinnosti jsou pro mozek blahodárné. I když člověk nemá svoji vlastní rodinu, vždy se může stát členem různých klubů či skupin pro seniory podle svého zájmu – například Klub českých turistů, různá křesťanská společenství, Univerzita třetího věku a podobně. 

Říká se, že co svědčí srdci, je dobré i pro mozek. Před vznikem kardiovaskulárních chorob a demence chrání zdravý, pestrý a vyrovnaný jídelníček – dostatek vlákniny, zeleniny a ovoce, libové maso, omezení tučných jídel a sladkostí. Hřebíkem do rakve je naopak kouření, nedostatek pohybu, obezita, vysoký cholesterol i vysoký krevní tlak nebo cukrovka. Ničí totiž cévy, což vede k nemocem srdce a k také k rozvoji demence. 

Diskutujte, komentujte: