Okurkový salát s kyškou
V horkém létě přijde k chuti zeleninový salát, který dodá tekutiny a organismus obohatí o vitamíny a minerály. Ideální zeleninou je i obyčejná okurka, kterou si řada lidí pěstuje doma na zahradě. Společně s námi si připravte salát pouze ze dvou základních ingrediencí.
Účinky okurky na lidské zdraví
Na první pohled vypadá okurka tak obyčejně. A přitom je i ona zásobárnou zdraví prospěšných látek. Z 95 procent je složená z vody, takže její konzumací si doplníte tekutiny. Protože obsahuje vlákninu, napomáhá k lepšímu trávení a pravidelné stolici, čímž předchází nepříjemným zácpám. Pektin zlepšuje kvalitu střevního mikrobiomu. Z vitamínů je okurka nejvíce bohatá na vitamín C, dále obsahuje vitamín K a A. Z minerálů v ní najdete vápník, hořčík, fosfor a draslík. A pozor – neobsahuje tuk, takže ji lze jíst bez obav z tloustnutí. Vlivem vitamínu C je okurka výborným antioxidantem a díky vápníku zase posiluje kosti a zuby. O důvod víc si ji v létě dopřát co nejčastěji.
Salát z okurky a kyšky
Tradiční příprava okurkového salátu spočívá v ochucení solí, pepřem, cukrem a octem. Okurku ale je možné míchat i s ostatními druhy zeleniny. Přidává se například do šopského salátu. Pokud chcete mít opravdu osvěžující okurkový salát, připravte si ji s kyškou.
Postup přípravy
Okurku opláchnete a oloupete. Pak ji nastrouháte na hrubém struhadle a dáte do salátové misky. Osolíte dle potřeby, můžete přidat mletý černý pepř a dobře chutná i sušený česnek. Ale nemusí být. Pak už do misky k okurce nalijete kyšku, případně acidofilní mléko, podmáslí nebo kefír. Záleží na tom, co máte právě doma. Rozhodně ale nedávejte mléko, okurkový salát by ztratil své kouzlo. Nyní už stačí jen promíchat a nechat vychladit, máte-li rádi chlazené saláty.
Zdroj: Jana Fojtíková
Náhledové foto: Pixabay.com