Velká čínská zeď je možná starší, než vědci původně mysleli
Jednou z památek zapsaných na seznam Světového dědictví UNESCO je Velká čínská zeď. Je to ohromující dílo středověkých stavitelů, které mělo chránit Čínu před nájezdy kočovných Mongolů. Zeď má úctyhodnou délku i stáří a ve své podstatě je to duchovní symbol čínského národa. Zatím poslední archeologické nálezy naznačují, že Velká čínská zeď umí ještě překvapit.
Dějiny lidstva jsou vlastně dějinami válek
Každý územní celek se snažil chránit proti nepříteli, jak nejlépe to uměl. V Číně vsadili na budování obranné hradby, která by vpád nomádských kmenů ztížila. Začali s ní už za dynastie Čchin okolo roku 210 př. n. l., alespoň takto hovořily nálezy archeologů. Nejčastějším materiálem pro výstavby byla udusaná hlína v připraveném bednění.
👉👉👉 Přečtěte si: Přihláška na úřad práce už jen elektronicky
Toto velmi pevné jádro bylo následně obezděno tím, co zrovna bylo po ruce – tu to byly vápencové kameny, jinde žula a pálené cihly. Někde dokonce bylo k výstavbě použito dřevo a rákos, zejména zpočátku budování díla.
Stavba zdi probíhala v těžko přístupném terénu, a to po hřebenech hor. Říká se, že při jejím budování zahynuly tisíce lidí, z nichž někteří byli do zdi snad i pohřbeni. Jednalo se především o trestance a zajatce.
Ke komunikaci se využívalo kouřových signálů
Výstavba Velké čínské zdi pokračovala i za dynastie Chan v 1. století př. n. l, pak v období říše Ťin ve 12. století a za dynastie Ming v letech 1473 až 1620, kdy zeď dostala současnou podobu. Součásti zdi byly spojovací chodby, skladovací prostory a pozorovací věže, jež fungovaly zároveň jako signální stanoviště. Pokud se totiž blížil nepřítel, dávaly hlídky vědět okolí kouřovými signály.
Velká čínská zeď je ještě starší
Původní předpoklad byl, že se s výstavbou Velké zdi začalo ve 3. století př. n. l., ale nejnovější archeologické nálezy ukazují, že zeď je nejspíš ještě mnohem starší. Vědci objevili zbytky, které mohou datovat do období 1046 až 771 př. n. l., kdy v zemi vládla dynastie Západní Čou.
Zajímavé na Velké čínské zdi je i to, že k jejímu zachování přispěla sama příroda. Velká část zdi postavená v období vlády dynastie Ming je totiž obrostlá lišejníky, mechy a sinicemi, které vytvořily biokrustu, jež zeď drží pohromadě.
Náhledové foto: Pixabay