Zlínmag.cz

Zlínmag.cz

pestré informace pro vás

CestováníZajímavosti

Co se dělá s mrtvým tělem, když během letu letadlem zemře pasažér

Létání letadlem patří z hlediska statistiky k nejbezpečnějším druhům osobní přepravy vůbec. Letadel zase tolik nepadá, zatímco na silnicích k dopravním nehodám dochází neustále. Během letu se ale člověku může přitížit tak, že bude potřebovat lékařskou pomoc. Bohužel dochází i k tomu, že někdo za letu v letadle zemře. Napadlo vás někdy, jak se v takovém případě zachází s mrtvým tělem?

Čtyři hodiny po boku mrtvoly

Nedávno proběhla tiskem zpráva o tom, jak byl australský pár konsternován tím, že musel let strávit po boku mrtvoly. Nebylo to pro oba zúčastněné nic příjemného, přestože se jedná o situaci, která s lidským bytím, respektive už nebytím souvisí.

Mitchell Ring a Jennifer Colin cestovali letadlem společnosti Qatar Airways na dovolenou do Benátek, když vedle v uličce zemřela žena. Celé následující čtyři hodiny letu z Melbourne do Dauhá v Kataru musel pár strpět přítomnost mrtvého těla po svém boku, i když v letadle byla ještě volná místa. Letecká společnost se jim nakonec omluvila, ve skutečnosti ale posádka jednala správně.

Vzrůstající trend počtu leteckých cestujících

Počet osob přepravovaných letecky v komerčních letech neustále stoupá. Od roku 2000 do roku 2018 stoupl z 1,6 miliardy pasažérů na 4,2 miliardy. To už je úctyhodné číslo. Letecký průmysl se díky tomu stal významným přispěvatelem do globální ekonomiky. Přestože se každý den letadlem přepravují tisíce lidí, tak výskyt zhoršení zdravotního stavu za letu a nutnost využít lékařskou pohotovost je minimální. Totéž se týká úmrtí během letu.

👉👉👉 Přečtěte si: Katy Perry se podívá do vesmíru

Data Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA) říkají, že v roce 2025 stoupne počet pasažérů v letadlech na pět miliard. Míra úmrtnosti by tomuto číslu odpovídala hodnotě 1 000 lidí. Takový je předpoklad úmrtí během letu v letošním roce. Pokud už k nutnosti lékařského ošetření na palubě letadla dojde, zpravidla je spoj odkloněný na nejbližší letiště. To ale také může znamenat ještě několik hodin letu. Palubní personál má sice základní zdravotní školení a někdy se i na palubě letadle nachází mezi cestujícími lékař, jenže to mnohdy nestačí k záchraně života a cestující zemře. Co se v takové situace pak dělá?

Pytel, nebo deka

Pro tento účel existují pokyny Mezinárodní asociace leteckých dopravců, které obecně stanovují postup. Umístění mrtvého těla je plně v kompetenci posádky a záleží na jejím uvážení. Pokud letecká společnost disponuje speciálními pytli na mrtvoly, tak se tělo uschová v nich. Když na palubě takový pytel není, musí postačit k zakrytí těla deka.

Pochopitelně ideálním stavem je, je-li možné tělo přesunout na místo, v jehož okolí sedí nejméně lidí. Někdy to ale možné není a pasažéři pak musejí sedět vedle mrtvoly. Dlužno ovšem dodat, že tělo bývá přikryté včetně hlavy. Jenže už pouhý pocit, že sedíte po boku zemřelého člověk, může být pro jemnější povahy děsivý a hrůzu nahánějící.

Když se na to podíváme z jiného úhlu, tak možná je lepší sedět pár hodin vedle mrtvoly než po boku neposedného malého dítěte, které neustálo křičí nebo pláče.

Náhledové foto: Pixabay

Diskutujte, komentujte: