Dálnice: Co udělat, když na ni vjedete do protisměru
Řízení auta vyžaduje neustálou pozornost a soustředění. Přestože se řidič věnuje dopravní situaci na silnici, může se mu stát, že na dálnici vjede do protisměru. Co by rozhodně dělat neměl?
Trocha statistiky o nehodovosti
Podle Informací o nehodovosti šetřila Policie ČR v roce 2023 každý den 260,12 nehod. Statisticky došlo denně ke škodám ve výši více než 21 milionů korun. Průměrně každých 5,54 minuty šetřili policisté nějakou dopravní nehodu, každých 19,25 hodiny došlo na silnicích k usmrcení osoby a každých 20,46 minut byl někdo při dopravní nehodě zraněný. Zajímavá je informace o tom, že nejvíce nehod se v roce 2023 stalo v pátek, nejméně v neděli.
Jak je podle výše uvedených údajů zřejmé, na českých silnicích to moc bezpečné není. Největší nárůst počtu usmrcených byl u řidičů motocyklů a nákladních automobilů. Mezi nejčastější příčiny dopravních nehod patří nesprávný způsob jízdy, který se na dopravních nehodách podílel 68,8 procenty.
Dále řidiči bourali z důvodu nepřiměřené rychlosti, nedání přednosti v jízdě a nesprávnému předjíždění. Tolik říkají statistická data. Zde je třeba ještě zdůraznit jeden údaj, a to nejtragičtější příčinu nehod řidičů motorových vozidel v roce 2023, kterou je přejetí do protisměru. Z tohoto důvodu zahynulo na silnicích v loňském roce 72 osob.
[irp]
Jízda v protisměru patří mezi nejzávažnější dopravní přestupky
Někdy k tomu stačí chvilka nepozornosti, aby se řidič na dálnici nebo rychlostní komunikaci ocitl v pruhu, kde by se vůbec neměl vyskytovat. Jak se v takové situaci zachovat?
Co o jízdě v protisměru říká zákon? V paragrafu 36 zákona č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích se píše, že řidiči je na dálnici zakázáno zastavení a stání jinde než na místech označených jako parkoviště. Dále je zakázáno otáčení, couvání a vjíždění na střední dělící pás včetně míst, kde je pás přerušen.
Pokud tedy řidič vjede na dálnici či rychlostní komunikaci do protisměru, porušil dopravní předpisy. A to poměrně závažným způsobem, kterým může ohrozit nejen sebe, ale i ostatní účastníky silničního provozu. Někteří řidiči jsou schopni v protisměru ujet několik kilometrů místo toho, aby se zachovali tím nejlepším možným způsobem.
Policie ČR řidičům v takové situaci radí:
- aby zapnuli výstražná světla a začali blikat, čímž upozorní na své špatně jedoucí vozidlo.
- co nejrychleji pak mají zajet ke krajnici nebo do odstavného pruhu. Zde zastavit, přičemž nechat svítit výstražná světla.
- dále je důležité si na sebe obléct výstražnou vestu, co nejrychleji opustit vozidlo a schovat se za svodidla.
- následně by si měli přivolat pomoc. Nejlépe je zavolat na číslo 158 a svém přestupku informovat policii. Nejbližší policejní hlídka zpravidla co nejdříve přijede zjednat nápravu. Obvykle na chvíli zastaví dopravu na dálnici či rychlostní komunikaci, aby umožnila se řidiči otočit do správného směru.
Dálnice – co nedělat při jízdě v protisměru
Jízda v protisměru na dálnici je z pochopitelných důvodů extrémně nebezpečná. I v takové situaci je ale možné zachovat chladnou hlavu a jednat tak, jak radí policie. Spousta řidičů však zazmatkuje, pokračuje v jízdě v protisměru, případně se snaží otočit do správného pruhu. Vzhledem k rychlosti automobilů na dálnici se však jedná o velmi riskantní manévr, na který už doplatila řada řidičů.
Jak je pokutována jízda v protisměru
Podle Besip.cz je za přestupek „couvání, otáčení nebo jízda v protisměru na dálnici“ v rámci bodového systému přičteno od letošního roku 6 bodů. Do roku 2023 to bylo bodů 7. Přímo na místě lze dát blokovou pokutu od 4 500 do 5 500 Kč. Ve správním řízení může být řidiči udělena pokuta ve výši od 7 000 do 25 000 Kč. Až do loňského roku mohlo být řidiči odebráno řidičské oprávnění na dobu od 6 do 12 měsíců. Novela zákona o provozu na pozemních komunikacích, platná od 1. ledna 2024, tento bod zcela vypustila.
Zdroj: Policie ČR, Besip
Náhledové foto: Pixabay