Vánoce svátky klidu, nebo doba přejídání a oslava konzumu?

Doba čtení: 2 minuty

Vánoce jsou svátky pokoje a klidu, ale v mnohých rodinách to spíš vypadá tak, že jsou svátkem obžerství. Lednice jsou naplněné potravinami až k prasknutí, jako by nemělo přijít již žádné zítra. A protože se jídlo musí sníst, lidé se přejídají, zvláště, když na něho mají chuť. Cesta některých pak vede spíše na lékařskou pohotovost se záchvatem žlučníku než do přírody načerpat nové síly do nového roku. Proč se takto chováme?

Vánoce, Vánoce přicházejí

Příprava na Vánoce je v plném proudu už od září. Již v té době se totiž v obchodech začínají objevovat figurky Mikuláše nebo čerta, aby byly ve vhodný čas předloženy dětem. V říjnu a listopadu nákupní horečka postupně sílí, aby v prosinci nabyla síly uragánu. Lidé nakupují o sto šest, aby vyplnili přání svých blízkých. Však jaké by to byly svátky, kdyby pod stromečkem dárky chyběly. Do klidu a pohody má však tento čas poměrně daleko. A protože dárků musí být alespoň dva plné nákladní vozy, lidé se často kvůli jejich nákupu zadlužují.

Jak neupadnout do dluhové pasti?

S penězi musí člověk nakládat obezřetně. Když už si potřebuje je půjčit, tak pouze na věci nezbytné, které by v domácnosti opravdu chyběly – například lednička, pračka. Bez televize se však chvíli člověk obejde, než si sám našetří na novou. Stejně je tomu i vánočních dárků. Asi nejhorší, co může člověk udělat, je na ně si půjčit. U vánočního stromku je sice obrovská radost, ale ta je záhy vystřídána krutou realitou po novém roce, kdy přijde na zaplacení dluhu. Někdy trocha skromnosti neuškodí. Co na tom, že každý z rodiny dostane jen po jednom malém dárku, v tom přece kouzlo Vánoc netkví. Daleko důležitější je, že je rodina pospolu bez hádek a třenic.

Plná břicha ještě nejsou zárukou dobře prožitých Vánoc

Když se podíváte do nákupních vozíků zákazníků v obchodě v předvánoční době, mylně nabudete dojmu, že k nim na Vánoce přijede nejspíš velká skupina skautů, kterou budou muset pohostit. V mnohých případech se však jedná o nákup pouze pro pár jedinců, kteří mají pocit, že o Vánocích si přece musejí dopřát dobrého jídla. Co na tom, že polovinu po novém roce vyhodí, protože se jim zkazila. Někdy méně znamená více, a v případě potravin to platí dvojnásob.

Sharing is caring!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zlín (Czech republic)
Today
Cloudy
Wind : 3.4 km/h
Humidity : 92%
1°C
  • Wednesday Tomorrow 4 °C
  • Thursday   4 °C
Weather Layer by www.BlogoVoyage.fr
Top
shares

Pokračováním v prohlížení internetového časopisu Zlínmag.cz souhlasíte s používáním souborů cookie. Více informací

Tento web používá cookies k dosažení potřebné funkcionality. Dalším jeho použitím s tímto souhlasíte.

Zavřít