Proč je důležitá kalibrace měřidel a k čemu se používá hloubkoměr
V mnoha průmyslových odvětvích je nepostradatelným pomocníkem hloubkoměr. Používá se k měření hloubky otvorů, různých drážek a dalších hloubených prvků, přičemž měření s jeho pomocí dosahuje vysoké přesnosti. Proto ho najdete ve strojírenské dílně, v automobilovém průmyslu i v letectví. Tedy všude tam, kde se na přesnost dbá. Jaká je nabídka hloubkoměrů na našem trhu?
Druhy hloubkoměrů
V současnosti se můžete setkat se dvěma základními typy hloubkoměrů – s analogovým a digitálním. Nejjednodušší jsou posuvné hloubkoměry, které využijete pro běžné měření hloubek, přičemž nevyžadujete vysokou přesnost. Tu vám nabídne mikrometrický hloubkoměr. Tvoří ho mikrometrický šroub a měřicí tyčinka.
Na výběr je například hloubkoměr s úkosem mikrotermický, hloubkoměr s jehlou mikrotermický, které lze koupit i v e-shopu společnosti Michovský Tools. Digitální hloubkoměry s nosem jsou navíc vybaveny displejem, na kterém můžete číst naměřené hodnoty. Jsou vysoce přesné díky aretaci šroubem, a data lze dokonce i ukládat.
Při výběru vhodného hloubkoměru je třeba zvážit především požadovanou přesnost a rozsah měření. Neméně důležitým faktorem je typ měření a samozřejmě pro někoho může být rozhodující i jeho cena.
Jak zajistit přesná měření hloubkoměrem
Aby hloubkoměr fungoval správně po dlouhou dobu, je zapotřebí o něho dobře pečovat. Znamená to pravidelně čistit jeho povrch od nečistot a prachu, které by mohly negativně ovlivnit měření.
Při měření není vhodné hloubkoměr násilím zasouvat do otvoru, měřit je třeba s citem a jemně. Hloubkoměr by měl být umístěn kolmo k měřenému povrchu. Měřicí tyčinka by se měla dotýkat dna otvoru, u drážky pak celou svou plochou.
Co je to kalibrace měřidel
Nedílnou součástí péče o hloubkoměry i jiná měřidla je kalibrace. Ta zajistí přesnost a spolehlivost měření a minimalizuje riziko chybného měření. Kalibrace měřidel provádí kalibrační laboratoře, jež jsou pro tento účel vybavené potřebnými speciálními nástroji. U některých měřidel je kalibrace vyžadována normami a předpisy.
Cílem kalibrace měřidel není jejich oprava, ale stanovení odchylky měřidla od etalonu a vypracování kalibračního protokolu, v němž je uvedena identifikace měřidla, datum a místo kalibrace, použité etalon, naměřené hodnoty a výsledky kalibrace a nechybí ani podpis a razítko kalibrační laboratoře.
Náhledové foto: Pixabay, vygenerováno AI