Zlínmag.cz

Zlínmag.cz

pestré informace pro vás

AktualitySvět

Skvělé zprávy: Zemětřesení v Neapoli nezpůsobilo vážné škody

Neapol, třetí největší město v Itálii, zažilo noc plnou strachu. Země se zde krátce po jedné hodině po půlnoci ze středy 12. března na čtvrtek 13. března 2025 otřásla silou 4,4 stupně Richterovy škály.

Kaldera Campi Flegrei

Epicentrum zemětřesení se nacházelo v hloubce dvou kilometrů poblíž města Pozzuoli, v oblasti zvané Campi Flegrei, která je od Neapole vzdálené sotva dvanáct kilometrů. Jedná se o aktivní vulkanické kaldery, které se čas od času ozvou a dají o sobě vědět. Kaldera Campi Flegrei patří k nejlidnatějším sopečným oblastem na světě.

Přečtěte si: Práce na černo se mi neplatila

Soptit se tu začalo už před 47 tisíci lety. Díky jedné takové erupci vznikl záliv a v něm město Pozzuoli. Naposledy k erupci kaldery došlo v roce 1535. Kaldera je na rozdíl od Vesuvu spíše aktivním polem s několika sopečnými centry. K zemětřesení došlo vlivem pohybu deformace s průměrem 5 kilometrů, která se pod kalderou Campi Flegrei nachází.

Naštěstí došlo jen k malým škodám

Za posledních čtyřicet let se tak jedná o jedno z nejsilnějších zemětřesení, které aglomeraci Neapole postihlo. Pro vaši představu stupeň 4,4 Richterovy škály představuje citelné třesení věcí uvnitř domů provázené drnčivými zvuky. Nemá na svědomí mrtvé ani větší škody.

V neapolské městské čtvrti Bagnoli zemětřesení poškodilo zvonici kostela svaté Anny. Právě tato čtvrť se nachází poměrně blízko epicentra. Několik lidí se zde nemohlo dostat z horních pater obytných domů, protože kvůli zemětřesení nešel otevřít hlavní vchod. Počet zraněných se do čtvrtečního večera ustáli na 13.

Co je to kaldera
V závěru sopečné erupce vzniká geologický útvar, který se nazývá kaldera. Vypadá jako kruhová nebo elipsovitá prohlubeň a je ohraničena na okraji vysokými skalními stěnami. Průměr kaldery může dosahovat až několik kilometrů a hloubka několik set metrů.

Podobá se sopečnému kráteru, ale odlišuje se tím, že se jedná o dvě různé povrchové formace s odlišným vznikem a rozměry. Kaldery kromě Země najdeme i jinde ve vesmíru, respektive na jiných tělesech Sluneční soustavy – na Měsíci, Venuši, Marsu. Jsou ale zpravidla větších rozměrů než ty na Zemi.

Diskutujte, komentujte: