Čapí hnízdo ve Štípě: Přírodní atrakce láká místní i přespolní
Na to, že si pár čápů bílých postaví hnízdo prakticky uprostřed obce, nikdo z místních ani nepomyslel. O čápy tu roky byla nouze a najednou jsou ve Štípě hned dva. A to dokonce vedle poutního místa. Nejeden z kolemjdoucích vytáhne svůj mobilní telefon a opeřence si fotí nebo natáčí.
Čápi ve Štípě a bydlení nad rušnou silnicí
Když pojedete ve zlínské místní části Štípa po ulici Lešenské směrem k zoologické zahradě Lešná, tak vám do oka u zdravotnického střediska určitě padne sloup s elektrickým vedením. Na něm by nebylo jinak nic zvláštního, kdyby si na něm nedávno nepostavila dvojice čápů bílých své hnízdo. Zajímavé na tom je, že jim nevadí dopravní ruch, který okolo nich panuje. Přece jen se jedná o poměrně hojně využívanou silnici, a to nejen místními obyvateli, ale hlavně těmi přespolními, kteří míří za zvířaty do ZOO nebo do sousedního města Fryšták. Čápi ve Štípě se tak postarali o atraktivní podívanou.
V úvahu připadá odizolování drátů
O výuku přírodopisu v praxi mají postaráno také žáci nedaleké základní školy. A vlastně nejen tohoto školního předmětu. Své má k výstavbě hnízda říct i fyzika, konkrétně učivo o elektrickém proudu. Jestliže by se totiž ptáci dotkli najednou dvou drátů vedení, mohlo by to pro ně mít fatální následky. Je proto pravděpodobné, že odbor životního prostředí zlínské radnici přistoupí k odizolování drátů, kdy by do místa možného kontaktu opeřenců a drátů byl přidán chránič. Zatím se však čeká na to, jestli čápi ve Štípě snesli vejce, nebo ne.
Co jste nevěděli o čápech bílých
Čáp bílý (Ciconia ciconia) tvoří monogamní páry, jež si staví hnízda, a to převážně na stavbách, které postavil člověk. Najdete ho hnízdit tradičně na komínech, může ale zahnízdit i na skalních římsách. Čápi se dožívají více než 39 let. Jejich zvukovým projevem je klapání zobáku dlouhého mezi 14 až 19 centimetry, případně syčení. Naproti tomu čapí mláďata jakoby mňoukají. Zvuk, který vydávají, když se hlásí o potravu, připomíná mňoukání kočky.
Na našem území čápi bílý žijí už od středověku. Poprvé se o nich paměti zmiňují v roce 1336. V té době zrovna u nás vládl král Jana Lucemburský a vedl poměrně vleklou válku na moravsko-rakouském pomezí proti sousedním Habsburkům. Největší čapí populace je soustředěna v Moravskoslezském kraji, zatímco Praha a Brno je vůbec neláká. Celkově u nás žije okolo tří tisíc jedinců. Víte, že čápi umějí plavat? Této své dovednosti se ale úspěšně vyhýbají. Když nemusí, tak neplavou.
Při letu dokážou čápi bílí vyvinout rychlost až 40 – 47 km/h a za minutu mávnout křídly až 170krát. Z větší části překonávají dlouhé vzdálenosti do teplejších zimovišť tak, že využívají termální proudy, které stoupají nad pevninou. Ty je vynesou do výšky až 1 500 metrů, kde pak plachtí. Toto moc nefunguje nad velkými vodními plochami, kterým se pokud možno vyhýbají. To ale neznamená, že je nedokážou překonat, jen přitom musejí používat třepotavý styl letu, který je mnohem náročnější.
Od nás zpravidla na zimu táhnou přes Gibraltar do západní Afriky nebo přes Turecko do jihovýchodní a jižní Afriky. Někteří se dostanou až do Jihoafrické republiky, přičemž urazí vzdálenost delší než 20 000 kilometrů. To představuje jednu z nejdelších tažných tras ptáků, kteří hnízdí v České republice. K zimování si čápi poslední dobou vybírají i místa ve Španělsku, Portugalsku, Bulharsku a Francii. Může se jednat o čápata z pozdního hnízdění nebo hendikepované jedince, kteří se nechtějí vydávat na dalekou cestu do Afriky.
😎 Přečtěte si: Medvěd vystrašil místní v okolí Zlína 😎
Zdroj: redakce
Náhledové foto: Jana Surmová